EST

Avatud Talude, Maale Elama ja Ühepäevakohvikute päev 23.07.2017

23. juulil 2017 kell 10-17 toimub kolmandat korda üle-eestiline avatud talude päev. Sind ootavad nii suuremad farmid kui ka väiksemad talud, põnevad loomad ja taimed, vinge põllumajandustehnika, päris talutoit, ekskursioonid, töötoad ja veel palju põnevat. Igal talul on oma programm, milles näidatakse oma talu eripärasid.
Sangaste Rukkiküla Avatud Talude Päev toimub koos Maale Elama Päeva ja Ühepäevakohvikute Päevaga. Avatud talude päev annab hea võimaluse näha, kuidas kasvab kodumaine toit ja mida kujutab endast üks tänapäevane talupidamine. Maalelamisest huvitatutele tutvustatakse piirkonda ja võimalusi, avatud on üle 10 ühepäevakohviku. Ära unusta kaasa võtta sularaha, sest maapiirkonnas sularahaautomaate ja taludes kaardimaksesüsteeme ei ole. Maitsta ja kaasa osta on aga paljut :).

Sind ootavad Rukkikülas:
1. Kunstimäe turismi- ja kanepitalus saad lisaks maalilisele ümbrusele tutvuda talu tegemistega ning osaleda kanepitoodete degusteerimistel.
2. Kimalase talu (Sangaste Mesi). Igal täistunnil talu tutvustus, räägitakse mesilastest ja mesiniku ametist, näidatakse meetootmise seadmeid ja kuidas mesi tarust purki saab.  Mesindussaaduste degusteerimine ja lemmikmeesegu väljaselgitamine. Saab kaasa osta värskelt vurritatud mett. Discgolfi viskevõistlus.
3. Kakulaane turismitalus ootavad sind suitsusaun ja ulukimaitsetega kodukohvik. Lisaks heale ja paremale toimub kunstnik Maria Välja loomingu näitus-müük.
4. Rahula aiandustalu ja kodukohvik. Igal täistunnil 20 min ringkäik aias koos perenaise Heljuga. Igal ajal saab omal käel aias ringi vaadata ning osta kaasa püsikuid, kurke, tomateid ja marju.
Lisaks: Hr Vunts (www.vunts.com) teeb fotosid ja prindib need mälestuseks ka välja. Saab tiigis ujuda, paadiga sõita ning soovi korral ka saunas käia. Kodukohvikus  lõkkel küpsetatud värske Härjanurme forell ja sütel tervelt grillitud kana värske salatiga ning  pannkoogid lisanditega.
12:30-12:50 - tantsuprogramm "Josephine tüdrukud" esituses.
5. Rüütli vibu- ja mustikatalu teevad vibulaskmise kiirkursuse ning tutvustavad mustikakasvatust.
6. Silmistu talu kodukohviku perenaine ootab külalisi kulinaarsete üllatustega.
7. Kase Ökotalu tutvustab säästlikku ja looduslähedast eluviisi maal, saad paitada armsaid koduloomi, tutvuda peremehe puidutöödega ja kui veab, mängib perenaine viiulit.
8. Sangaste Avatud Noortekeskuses on avatud pop-up ühepäevakohvik.
9. Sangaste loss korraldab ajalisi ekskursioone ja lossi restoran Vidrik ootab sind eripakkumistega.
10. Sangaste Rukki Maja Rukkirestoranis on sel päeval erimenüü.
11. Kohvik Toidupada valmistab toitu esiemade kombel otse lõkkel. Saad paitada eesleid ja lambaid.
12. Hellenurme veskimuuseum tutvustab leivategu ja saad maitsta ning kaasa osta ka omaküpsetatud leiba. Avatud kohvik.
13. Mäeküla Linnamäe talu  valmistab käsitööõlut, mida lastakse voolata ka ühepäevakohvikus. Saad näha ka humalakasvatust.
14. Pokumaal asuv Padasoomäe on ehe näide eelmise sajandi aegsest talukohast. Kohale võib tulla ajavaruga, et võtta esmalt osa Padasoomäe hoonete tutvustusest (igal täistunnil), valmistada oma käega mõni praktiline tarbeese ning jääda pärast seda maalilisele välule piknikku pidama. Lõkkel saab küpsetada krõbedat safranisaia. Lähedal asuvas Hauka talukohas on lustimiseks kasutada külakiik ning vaatetorn. Tavapäraselt on avatud Pokukoda ning Pokumaa matkarajad.

Alates kella 16st puuriida ladumise õpetus edasijõudnutele. Küdev suitsusaun. Lisaks Pokumaa pannkoogid tuntud headuses.

Võid tulla nii oma autoga või osaleda Avatud Talude Päeva bussituuril. Buss alustab hommikul 9.00 sõitu Tartust ja viib õhtuks tagasi. Osalemine etteregistreerumisel kuni 20.07 aadressil sangasterukkikyla@gmail.com. Osalejate arv piiratud!

Maale Elama Bussituuril osalemiseks registreeru maale-elama.ee täites seal ankeet "Tahan maale", valides kogukonnaks Sangaste Rukkiküla ja märgi ära soov osaleda bussituuril.  Osalejate arv piiratud!

Võta kaasa sularaha - osad programmid on tasulised ning saad kaasa osta palju ägedaid talutooteid!

Jaga teavet ka sõpradega ja pane end kirja avatud talude päeva Facebooki lehel. Osalevaid talusid näed Google'i kaardilt. Otsi üles Sangaste piirkond kohe Otepää külje all.

2017. aasta avatud talude päeva korraldavad Maaeluministeerium, Maamajanduse Infokeskus, Eesti Põllumeeste Keskliit, Eestimaa Talupidajate Keskliit ja Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda. Korraldamisse on kaasatud ka kohalikud Leader-tegevusgrupid ja Eesti Külaliikumine Kodukant, kelle vabatahtlikud koordinaatorid aitavad põllumajandustootmistel ja taludel avatud talude päevaks valmistuda. Valgamaa koordinaator Sangaste Rukkiküla (Sille Roomets, tel. 5855 1811).