EST

Vaatamisväärsused

Sangaste loss on historitsismi väljapaistvamad näited Baltimaades. Lossi ehitaja oli tuntud rukkiaretaja krahv Friedrich Georg Magnus von Berg. Lossis on vaatamist väärt gooti stiilis fuajee, esimese korruse uhked peosaalid, inglise stiilis jahisaal, teise korruse tammepuust mööbliga raamatukogu ja käsitsimaalitud kahhelkividega ahjudega saal, kus on ka väljapanek rukkikrahvi elutööst. Vaateid saab nautida rõdult ning lossi tornis asuvalt vaateplatvormilt. Lossi peasissekäiku katva kaarsambail varikoja ehitamisel on saavutatud omapärane akustiline efekt - ühes nurgas sosinal öeldu on selgesti kuulda vastasnurgas. Lossi projekteeris arhitekt Otto Pius Hippius, inspiratsiooni saadi kuulsast Windsori lossist Inglismaal. Algselt oli lossis 99 ruumi, sest 100 ja enam ruumi tohtis olla vaid tsaaril.   Avatud: talveperioodil ettetellimisel.  Giiditeenus ettetellimisel eesti, vene, inglise, soome, saksa keeles.
Kontakt:  (+372) 52 959 11, sangasteloss@gmail.com, www.sangasteloss.com. 57°54'6''N 26°16'49''E.

Sangaste metsapark rajati lossi ehitamise ajal, siis oli  pindalaks kokku 54 ha ning seal kasvas kokku ligi 500 erinevat puu- ja põõsaliiki ning vormi.  Dendroparki on püütud rajada taime geograafilise päritolu printsiibil. Esindatud on Euroopa, Lõuna-Euroopa, Siberi, Põhja-Ameerika ja Eest osakonnad. Siin kasvavad erinevad nulu-, kuuse-, männi-, tamme- ja kaseliigid. Haruldasematest kasvavad: ginnala vaher, haberoodne vaher, mandžuuria vaher, nipponi vaher, mandžuuria araalia, amuuri korgipuu, amuuri maakia, amuuri toomingas, mandžuuria saar, Bunge saar, ameerika saar, harilik valgepöök, punane tamm, punaselehine pöök, hilistoomingas, korea seedermänd. Pargis on jalutus-ja matkarajad, puud on märgistatud. Eriti huvitav on jalutuskäik kevadel linnulaulu saatel.

Sangaste linnamägi asub umbes 800 m Harimäelt. Selle lähedalt kulges umbes 1000 aastat tagasi Lätist üle Otepää Tartusse viiv tee.. Linnamägi on 175 m üle merepinna ja ülijärskude nõlvadega, aga sellel puudub linnamäele iseloomulik vall. Rahvajutu järgi olnud linnamäel kunagi Sangaste loss. Pärimuse kohaselt olevat Linnamäel ülevalt lausa keldriuks mäe sisse viinud ning salakäik lähedalasuvale põllule. Linnamäe lähedal oli Röövlite org, kus teed mööda liikuvaid kaupmehi rööviti.  57°58'29''N 26°20'33''E

Harimäe vaatetorn asub Kääriku ja  Sangaste vahepeal. Torni kõrguseks on 28 m, kõrgeim vaateplatvorm asub 24 m kõrgusel. Harimäele tasub tulla igal Otepää kandis ringirändajal. Lähedalt möödub 14 km pikkune Kekkose matkarada, kus saab suvel matkata ja talvel suusatada, puhkamiseks on piknikuplats Harimäe vaatetorni kõrval. Imetleda saab nii läheduses asuvaid maajumalate puuskulptuure kui kauneid vaateid Otepää kõrgustikule ja üle Väike-Emajõe oru Karula kõrgustikule. 57°59'26''N 26°22'21''E

Hellenurme Vesiveski asub Hellenurmes, Elva jõe paisjärve ääres. 136-aastane mõisnike Middendorffide ehitatud vesiveski on hetkel Eesti ainus endiselt vee jõul töötava veski. Hoone neljal korrusel saab näha, katsuda, tunda, maitsta kuidas ja mis valmib viljaterast. Leivakojas küpsetame värskest jahust leivad,  mille lõhn ja maitse  kannavad mälestustes esivanemate aega. Seda saad kogeda vaid kohapeal.
Kontakt: (+372)  52 051 42, mae@veskimuuseum.ee, www.veskimuuseum.ee. 58°8'13''N 26°23'11''E

Pokumaa teemapark on loodud Edgar Valteri "Pokuraamatu" ja selle nimitegelaste ainetel. Pokude looduslikud prototüübid on tarnamättad. Pokude maailma juhatab külastajaid välimuselt pokut meenutav külastuskeskus Pokukoda, mis pakub üllatusi omapäraste treppide, käikude ja sisekujundusdetailide näol. Pokukojas saab näha Edgar Valteri originaalillustratsioone ja õlimaale, tutvuda tema loominguga ja ise pokusid meisterdada. Toimuvad erinevad üritused.Õpperadadel saab loodust tundma õppida, külakiigel kiikuda, on pikniku- ja telkimiskohad.
Kontakt: (+372) 534 25054, info@pokumaa.ee, www.pokumaa.ee.  57°56'32''N 26°35'9''E

Ekskursioonid Rukkikülas ja ümbruskonnas. Ekskursioon Sangaste lossis katusest keldrini, metsapargis kõigi saladuste avamisega, mõisa aladel hobukaarikuga, Rukkiküla radadel ja kasvõi Otepääle ja Valga linnani välja. Giidid ettetellimisel eesti, vene, soome, inglise, saksa keeles.
Kontakt:  (+372) 507 4718, tuuli@kiisatamme.ee.