10. Sangaste Rukki Päeva üheks publikumagnetiks on päikselise maailmamuusika ansambli BOMBILLAZ ja Sangaste regilauluansambli KOIDU TÄHED ühisesinemine - esmakordselt Sangastes. Nüüd, kus esimene ühine laiv Hiiu Folgil seljataga, uurisin mõlema ansambli liidrilt – Kill „KillBaba“ Kaarelt ja Koidu Ahk’ilt - kuidas selline kooslus tekkis ja mida võib publik oodata eelolevast esinemisest Sangastes.  

'Kill, kuidas juhtus nii, et reggae-bhangra-afro-hiphop muusikat viljelev bänd võttis ühtäkki ette eesti regilaulu?

Kill Baba (KB):  Sellele küsimusele on vastus lihtne. Tänu eelmise aasta Sangaste Rukki Päevale, kus ka Bombillaz esines, sai alguse meie väike flirt regilaulu žanriga. Meil paluti teha üks rukist või leiba propageeriv laul, mis läheks kokku Rukkipäeva imagoga. Nii saigi tehtud laul „Rukkipääv“, mille ka koos Koidu Tähtedega stuudios salvestasime. Kusjuures tiheda graafiku pärast oleks võinud see laul ka sündimata jääda, kuid saatusel oli oma plaan ja meie bändibussil lõhkes rehv. Samal ajal kui poisid ratast vahetasid, sündis minul selle laulu algidee, mille ka Rukkipäeval koheselt ette kandsime. Tänu festivali korraldajatele saime tuttavaks ka vahvate Koidu Tähtedega, kes aitasid anda laulule mõnusa Lõuna- Eesti regilaulu hõngu.


Bombillaz esinemas Sangaste Rukki Päeval 2014 (Foto: MTÜ Sangaste Rukkiküla)

Koidu, kas traditsioonilise eesti regilaulu põimimine BOMBILLAZe lõunamaa rütmidega ei ole omamoodi pühaduseteotus? Või ongi just see võti, kuidas regilaulule Eestis uusi poolehoidjaid võita? 

Koidu Ahk (KA): Regilaule koos bändiga on ka varem tehtud, aga see ikka paelub ja pakub kuulajatele huvi. Meile tuntud klassikaliste helilaadidega duur ja moll oleme kõik harjunud, regilaulud aga pakuvad lisaks teisi laade ja huvitavaid taktimõõte. Rikas regilaulu helimaastik, rikas india rütmifiguuride valik - need passivad väga hästi kokku.

Mida kujutab endast BOMBILLAZE ja KOIDU TÄHTEDE ühiskava, mida esitate pühapäeval Sangaste Rukki Päeval?

KB: Meie ühiskava Koidu Tähtedega on põnev muusikaprojekt, kus Lõuna - Eesti rahvapärimus kohtub maailmamuusikaga ehk siis muusikagavõtetega, mida viljeletakse mitmetes teistes maailma kultuurikeskkondades. Näiteks saab kodumaine rahvalaul esitatud Kariibimere reggaevõtmes või siis Maroko rütmide saatel. Sekka siis ka mõned Bombillaze tuntumad laulud, koos võrratu pärimusansambliga.

Esitasite seda kava esmakordselt läinud reedel Hiiu Folgil. Kuidas jäite ise rahule ja kuidas võttis publik teid vastu?

KB: Hiiu folgil saime väga head vastukaja nii publikult kui ka korraldajatelt. Muidugimõista jäime ka ise etteastega rahule ja kiidame Koidu Tähti kui igati professionaalset ansamblit, kellega koos võib luurele minna teinekordki.

KA: Meile oli see paras julgustükk sellise vahva ja kuulsa bändiga suurel laval esineda. Korra mõtlesime, et millega me ometigi end sidusime! Mure oli, kas kanname välja? Närv kippus sisse tulema. Proove oli sama hästi kui üks ainuke! Bänd toetas meid igati, Kill julgustas ja rahustas. Laval olles jõudsime kõike: oma lauluseadeid jälgida, vaadata kuidas bänd tegutseb, jälgida publiku reaktsioone. Bombillaz suudab alati publikule häid emotsioone pakkuda, nii ka seekord.

Üks imelik fluidum juhtus meie aeglase laulu ajal, mina (Koidu) võtan eest, mul läheb juba kolmas värsirida, naised ikka veel järgi ei laula. Vaatan vasakule, vaatan paremale, silmad suured kui tõllarattad, anun silmadega - naised miks te juba ei laula. Ja siis nad tulid! Pärast ütlesid, et nad unustasid laulma hakata, nii ilus loo algus oli...

Arvangi, et me olime kõik justkui muinasjutu sees, lasime end muusikast, päikesest, festivalist kaasa haarata ja saime heade emotsioonide osaliseks. 

Ilma Bombillazeta poleks me sel korral Hiiu Folgile sattunud. Teisel päeval toimus meie soolokontsert Kõpu kultuurimajas. Ma ei liialda kui ütlen, et see oli Koidu Tähtede üks parimaid esinemisi elik kordaminekuid.


Bombillaze ja Koidu Tähtede ühisesinemine Hiiu Folgil (17.07.2015). Foto: Hiiu Folk 

Mida ootate esinemisest Sangaste Rukki Päeval?

KA: Loodan, et me suudaksime veelgi vahetumalt, nagu Kill ütleb, jämmida.

KB: Kui Teil polnud võimalust nautida meie esinemist Hiiu Folgil, siis soovitame seda kohe kindlasti tulla vaatama Rukki Päevale, sest selline koostöö kus kodumaine muusikapärimus kohtub maailmamuusikaga on Eestis üsna ainulaadne ettevõtmine. Kindlasti ei jää kavast välja ka Bombillaze need laulud, mida meie sõbrad on armastama hakanud ja me palume kõiki koos meiega kaasalaulma ning - tantsima.

Usutles Oliver Loode (MTÜ Sangaste Rukkiküla)